Dilinizi seçin

ABKANT BÜKÜM

Sacdan Adam 16 Metre uzunluğa kadar tek parça ve 100mm kalınlığa kadar abkant büküm yapabilir. Detaylı bilgi ve fiyat için iletişime geçiniz.

Sac malzemelerinin şekillendirilmesini sağlayarak ihtiyaçları milimetrik hesaplarla sağlayan işlemlere abkant büküm denir.

Bu işlemlerin yapıldığı makinalar farklı tonajlara ve farklı modellere sahip çeşitlilik gösteren işlevsel mekanizmalardır. Bu mekanizmada yer alan bölümler üst kalıp, alt kalıp, numarik kontrol ünitesi ve hidrolik eksenler olup üst kalıp erkek kalıp alt kalıp ise dişi kalıp olarak adlandırılır. Erkek kalıp dişi kalıba baskı yaparak sacı bükerek istenilen şekillerin ortaya çıkmasını sağlar. Dişi kalıp ve erkek kalıplar V şekline sahiptir.

Abkant büküm işlemleri bilgisayarlı ortamlarda gerçekleşir. Bilgisayara girilen veriler doğrultusunda CNC abkantta büküm işlemleri gerçekleşir. Bilgisayara girilen veriler ise şunlardır: dosya adı, bükülmesi gereken malzemenin cinsi, kalıp bilgileri, büküm ölçüsü, bükülecek malzeme kalınlığı, parça adedi, büküm hızı, büküm açısı, varsa özel parametreler, varsa aynı büküm ölçüsünden sayılar ve programda yer alan diğer özellikler.

Malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Bu bilgiler verildikten sonra animasyon elde edilir. Ve bükme işlemi sonrası ortaya çıkacak olan ürün görülmüş olur. Bir hatayla karşılaşılması halinde gerekli değişiklikler yapılarak istenen ürünün üretilmesi sağlanır. CNC kontrollü abkantlardaki önemli diğer bir özellik ise arka dayamanın hareket ettirebilmesidir. İleri, geri, aşağı, ve yukarı sayesinde daha hassas üretimle istenen form sac metale verilebilir. Bu da CNC’nin abkanta kazandırdığı kolaylıklardandır.

Örnek abkant büküm işlemleri

 

St52 70mm abkant büküm işlemi

70mm abkant bükme

 

 

St52 (s355j2+n) 60mm abkant büküm işlemi

 

60mm st52 Büküm

 

 

Hardox 450 damper tabanı kesim büküm işlemi

 

Hardox 450 6mm Abkant büküm